main...

Сергей Жадан. Интервью

Сергей Жадан

 

Летом в Донецке на самом большом в мире терриконе пройдет фестиваль кино и музыки «КиноТеррикон». Глава жюри конкурса сценариев Сергей Жадан любезно согласился ответить на наши вопросы.


Кто выступает автором сценария в «Ворошиловграде»? Это будет экранизация в чистом виде или «по мотивам» ?

 

Ми домовлялися з режисером, що сценарій буду писати я. Але за роботу ще не брався. Ідея така, щоби це була екранізація. Себто, ми вже прикинули сценарний план, може вийти весело.

 

Если вы примите участие в качестве сценариста, будете ли активно участвовать в съемочном процессе или ограничитесь сценарием, кастингом?

 

Та ні, не буду. Кожен має робити свою справу.

 

Есть ли критерии, по которым вы будете оценивать сценарии, приходящие на наш конкурс?

 

Мені здається, що хороший сценарій той, який хочеться побачити на екрані.

 

Насколько важен в Вашей жизни кинематограф?

 

Думаю, я зміг би жити без кіно. А ось без мультфільмів – навряд чи.

 

Что лично для Вас важнее всего в фильме? Режиссура, актеры, сценарий, тематика?

 

Найкраще – це вдала комбінація всіх названих вами складових. Хороша режисура при поганому сценарії навряд чи врятує ситуацію. Та й актори, котрі грають незрозуміло що, навряд чи можуть самі по собі витягнути картину.

 

Есть рецепт идеального фильма?

 

Хороша ідея, амбітна команда, адекватний бюджет. Так, мабуть.

 

кадр из фильма А.Довженко "Земля", 1930

 

Ходите ли в кинотеатр? Любили ли ходить в детстве? Если да - поменялось ли отношение к просмотру кино на большом экране? Магия кино осталась или исчезла? Какие фильмы наиболее ярко запечатлелись в детских воспоминаниях?

 

Ходжу, звісно. Хоча не можу сказати, що слідкую за всіма новинками. В дитинстві теж ходив, ну аякже. В дитинстві ми не мали торрентів, кінотеатр був справді чи не єдиною можливістю слідкувати за «світом кіно», особливо враховуючи, що саме показували, скажімо, в телевізорі. Ставлення до кінотеатру, мабуть, не змінилось – це справді особливий ритуал, ціле дійство, мені воно страшенно подобається. Я люблю ходити в кіно, навіть якщо фільм не надто цікавий. І всі ці технічні переформатування якось мало на це вплинули. З дитинства найбільш запам’яталась радянська класика, кіно 30-х, той таки «Потьомкін» чи «Чапаєв». Або «Земля» - я її теж у шкільному віці подивився, був вражений, якщо чесно.

 

Что понравилось из последнего? Нравится ли что-то из украинских лент? Режиссеров?

 

«Джанго». На рівні «Палп фікшн». Велике кіно. Щодо українських режисерів – маю великі сподівання, покладаю великі надії. Нам усім потрібен вітчизняний кінематограф.

 

Хотелось бы самому сняться? У кого или в какой роли или в каком фильме?

 

Та не спеціально. Але якщо запросять – не відмовлюсь. Ось нещодавно знімався в мікроролі в новому фільмі Олеся Саніна. Справді було дуже цікаво. Тим більше, він знімав це в будинку напроти, треба було просто перейти вулицю.

 

кадр из фильма Э.Кустурицы "Время цыган", 1988

 

Бывало ли так, что фильм менял что-то в Вашей жизни? Если да, то, какой? От выбора стиля одежды до мировоззрения.

 

Так. «Час циган» Кустуріци. Він навчив мене чуттєвості. Й «Асса», можливо. Вона навчила мене поєднувати те, що не поєднується.

Татьяна Олексенко